RUNDSKRIV NR. 3/2021 TIL MEDLEMMENE
28.5.2021

Korona-pandemien fortsetter og medfører fortsatt sterke begrensninger for sykkelsporten i Norge. En del regionale ritt er gjennomført, men rekken av avlyste ritt er lang. Selv om en betydelig del av befolkningen etter hvert blir vaksinert, dukker det til stadighet opp lokale smitteutbrudd som får store konsekvenser. Så det vil nok dessverre ennå ta tid før samfunnet er tilbake til det normale. I mellomtiden får vi bare prøve å gjøre det beste ut av situasjonen.

Medlemsstokken
Som meddelt i melding 16. f.m. døde klubbens leder, Jan E. Gjertsen, 15. april. Han ble begravet 28. april i Høybråten kirke. Minneord på www.sykling.no. Terje Amundsen er nå klubbens formann, mens varamann Ole Kr. Karlsen ble oppnevnt til fungerende nestformann på styremøte 25. ds.
Helge Valen, Grenland SK er ikke lenger medlemmer av klubben.

Pr. d.d. er det 18 medlemmer som ikke har betalt årets kontingent. Påminnelse sendes separat.

Her følger en liste over medlemmer som fyller runde år fram t.o.m. juli:
21.6. Oddvar Askeland 80 år, 2.7. Thor M. Gunstad 75 år, 10.7. Nils Enger 80 år,
30.7. Olav Tyrhaug 80 år

AKTIVITETER 2021

Sykkeltur m/sosialt samvær 2. juni. 4 medlemmer har meldt seg på. I stedet for en tur med innlagt sightseeing på Lørenskog og nærmeste omegn blir det en sykkeltur fra Lillestrøm for å se på ras-området i Gjerdrum. Der tar vi også den sosiale biten før retur til utgangsstedet. Rapport fra turen i neste rundskriv.

NM landevei i Kristiansand 17-20 juni. Pr. i dag vil arrangementet gå som planlagt. Rittprogram:
Torsdag 17. juni: Tempo para/junior/senior på Evje Første start 11.30. Antatt start senior 16.30
Fredag 18. juni: Gateritt jun/sen i Kristiansand Søndag 20. juni: Fellesstart senior i Kristiansand
Program m.m. finner du på www.sykkelnm2021.no
En del medlemmer m/ledsagere har allerede meldt sin ankomst. For disse planlegges bl.a. en tur på Kanon-museet lørdag formiddag. Øvrige medlemmer som vil være tilstede og ønsker kontakt med gruppen: Ta kontakt med Terje Amundsen (tlf. 98402814, e-post terjeamundsen47@gmail.com). Noen (bl.a. Kjell Husebø og Tore Milsett) har med seg sykler for å «trimme» litt under oppholdet.

Sola Arena. Som tidligere meldt ønsker styret å markere at vi får en ny innendørs velodrom på Sola. Etter mange forsinkelser planlegges banen nå overlevert i juni og tatt i bruk til skolestart i august. NM på bane er planlagt i siste del av oktober, og det arrangementet synes styret er en passende anledning til å samle medlemmer av Veteranklubben. Vi kommer tilbake med info både om dette.

Med håp om at de verste konsekvensene av korona-pandemien har gitt seg over sommeren, planlegger vi et høstmøte torsdag 9. september og årsmøte torsdag 25. november på Skøytemuseet i Oslo.
Mer om dette i neste rundskriv.

Plukk fra sykkelfronten
En kjent «sykkelmann» fra Feiring, Alf Fagerli, døde 21. mars. Han var med på stiftelsen av Romerike Cyklekrets i 1977 og var i mange år aktiv i Feiring IL, der han bl.a. var med på å arrangere utallige sykkelritt, herunder Mjøsa Rundt.

Mens sykkelsesongen har hjemme har vanskelig for å komme i gang, har det vært fullt «kjør» ute i Europa. Bortsett fra Paris-Roubaix, som ble utsatt til høsten, er vårsesongen gjennomført som planlagt. Alle våre norske proffer har fått prøve seg. Det gjelder også vårt eneste topp profflag på herresiden, Uno-X, som har markert seg på en positiv måte. Etter debuten på World Tour-nivå i Oxyclean Classic Brugge-De Panne har innbydelsene strømmet inn. Spesielt Kristian Halvorsen, Markus Hoelgaard og Søren Wærenskiold har gjort sakene sine bra. Dessverre har korona-utbrudd i troppen ført til at laget har måttet trekke seg fra endel ritt.
Danskene har hatt en bemerkelsesverdig sterk vårsesong. En rekke ryttere har stått fram med råsterke prestasjoner. Høyest rager vel Kasper Asgren og Michael Wahlgren med seier i hhv Flandern Rundt og E3 Saxo Bank Classic. Ellers er det kjente ryttere som har gått til topps i de store rittene: Adam Yates (Volta Ciclista a Catalunya), Wout van Aert (Gent-Wevelgem og Amstel Gold Race), Primoz Roglic (Baskerland Rundt), Julian Alaphilippe (Fleche Wallone), Tadej Pogacar (Liege-Bastogne-Liege) og Geraint Thomas (Tour de Romandie). Alexander Kristoff og Sven Erik Bystrøm har glimtet til med noen brukbare plasseringer, mens vår «gamle» helt Edvald Boasson Hagen sliter. En annen «gamling» derimot, Mark Cavendish, har vist at han fortsatt kan spurte ved å vinne 3 etappeseire i Tyrkia Rundt.
Damene våre sliter også med å hevde seg i toppen, men Emilie Moberg og Katrine Aalerud har oppnådd noen brukbare plasseringer i vårklassikerne for damer.
En som imidlertid imponerer kolossalt er Tobias Foss, som, når 2 etapper gjenstår, ligger på 9.plass sammenlagt i Italia Rundt. Det er herlig igjen å se en nordmann hevde seg i toppen både på tempo- og klatreetappene! Egon Bernal fra Colombia ser ut til å vinne sammenlagt, selv om han har vist noen svakhetstegn på de siste etappene.
Årets Tour de France starter allerede 26. juni og avsluttes 18. juli. Dette for å bli ferdig til OL i Tokyo, som går av stabelen 23. juli-8. august. Tore Navrestad (BMX) og Anita Stenberg (bane) har allerede klart UCI-kvalifiseringen.

Sesongen her hjemme synes omsider å komme i gang, og terminlisten er ganske tett. August kommer til å bli en meget travel måned da alle våre største ritt er lagt hit: Arctic Race of Norway 5-8. august, Ladies Tour of Norway 12-15. august og Tour of Norway 19-22. august. NM Masters på landevei er flyttet fram til 4-5. september.

Utfordringen
Oppgaven i rundskriv 2/2021 var: I perioden 1961-1990 ble NM i lagtempo senior menn kjørt over 100 km med 4 mann på laget. Sagene IF og Glåmdal SK dominerte med 10 seire hver. Hvilke andre klubber klarte å bli norgesmestere i denne øvelsen i denne perioden?
Svar: Spkl. Rye (1962), Grenland SK (1969, 1970 og 1980), Tønsberg CK (1972 og 1973), Lørenskog CK (1984), Fana IL (1985 og 1988) og CK Bjørgvin (1990). Det kom inn hele 11 svar, alle riktige. Nok en gang var Terje Opsahl heldig og vant trekningen om de 5 Flax-loddene.

Så en ny utfordring: For 50 år siden omfattet norsk sykkelsport landevei- og banesykling, i all hovedsak for herrer. Først begynte kvinnene å gjøre sin inntreden, så kom det etter hvert flere grener til, og i de senere år er grenutvalget utvidet betraktelig. Hvor mange grener – og hvilke – sorterer under NCF i dag?
Vet du svaret, kan du sende det til Tore Milsett på e-post tore.milsett@wemail.no eller Sigvats vei 6, 1461 Lørenskog innen 15. juli. Hvis flere riktige svar blir det loddtrekning om 5 Flax-lodd.

Neste rundskriv kommer ultimo juli.

Hilsen STYRET

Ny styresammensetning:

STYRET 2021

Da årsmøtet i november 2020 ikke kunne avholdes p.g.a. korona-pandemien, fortsatte styret og øvrige tillitsvalgte for 2020 også i 2021. Formann Jan E. Gjertsen døde 15. april 2021, mens fungerende nestformann Terje Amundsen rykket opp som fungerende formann ultimo mars 2021. På styremøte 25.5.2021 ble varamedlem Ole Kr. Karlsen oppnevnt som fungerende nestformann. Styret m.m. for 2021 er dermed slik:

Formann

Terje Amundsen  Lervikv. 68 1626 Manstad

E-mail:  terjeamundsen47@gmail.com Tlf. mobil: 98 40 28 14 

Valgt styremedlem i 2019      

Oppnevnt til nestformann av styret 20.1.2020              

Nestformann                        

Ole Kr. Karlsen Torvmyrvn. 9, 3170 Sem

E-mail: olekrk55@gmail.com

Tlf. 33 31 50 19   Tlf mobil: 98 00 42 00                

Valgt varamann 2019                                                           

Sekretær:                             

Arild Friberg    Odins gt. 3  1511 Moss                 

E-Mail: arild.friberg@gmail.com  Tlf. 97 65 13 36

Valgt for 2 år i 2019                                                 

Kasserer:                             

Tore Milsett  Sigvats veg 6  1461 Lørenskog                    

E-Mail: tore.milsett@getmail.no Tlf. mobil: 92 03 17 11

Valgt for 2 år i 2018                                                

Styremedlem:                      

Terje Opsahl Bekkevn. 11 B, 0667 Oslo                            

E-mail: opsahlt@online.no  Tlf. mobil: 91 16 57 43           

Valgt for 2 år i 2018                                                 .

Revisor:                                

Jon H. Eriksen Fredheimveien 17, 1087 Oslo.                              

Tlf.: 22 21 14 06 Tlf. mobil 91 16 58 96

Valgt for 2 år i 2018                                                

Revisor:                                

Olav Tyrhaug Mogens Thorsons gt. 2 A, 0264 Oslo.

E-mail: olav@tyrhaug.no  Tlf. Mobil: 91 74 95 26

Valgt for 2 år i 2019              ,

VALGKOMITE  (valgt for 1 år i 2019

Leder:       

Tom Larsen  Ospelia 24, 1412 Sofiemyr               

E-mail: toml2@online.no  Tlf 66809636/93444890

Medlem:   

Stig Lundsør  Aschehougs gt. 23 F, 3183 Horten              

E-mail: stig@lundsor.no Tlf. 91 51 71 70

Medlem:    

Per Morten Vaagan  Glimmervn. 19, 3340 Åmot             

E-mail: m-vaaga@online.no Tlf. 91 36 49 39